Första av tre workshops i digital och social media

Som tidigare annonserats så kommer Svenska Aikidoförbundet genomföra tre workshops i digital och social media. Dessa workshops sker i samarbete med tre av våra medlemsklubbar på olika platser i Sverige. Det första tillfället är i Göteborg och denna information gäller endast detta tillfälle. Anmälan till Sundsvall kommer inom kort och information kring tillfället i Stockholm/Uppsala likaså.

Tanken med denna workshop i digital och social media är att era/våra medlemmar får möjlighet att lära sig hur man med enkla medel kan skapa intresseväckande och bra filmer för sociala medier och i marknadsföringssyfte. Dessa workshop riktar sig främst till ungdomar i våra medlemsklubbar, från 13 år och uppåt men självklart erbjuder vi detta även till vuxna i mån av plats. De tre tillfällena har en geografisk spridning i syfte att nå så många av våra klubbar och unga tränande som möjligt. Alla tre helger har samma kursinnehåll.

Workshopledare är Christian Wegner, utbildad fotograf med lång och bred erfarenhet av filmproduktion som regissör, manusförfattare och producent. Han har även erfarenhet av undervisning och kursverksamhet på högskolenivå.

Första tillfället blir i Göteborg, 8-9/10, i samarbete med Riai Aikidoklubb.

Förutsättningarna är att
– deltagandet är gratis, luncher, frukost och middag på lördagen ingår. Förbundet står för kostnaden och lokal arrangör ordnar på plats.
– deltagare tar sig själv till lokalen, i Göteborg Riai Aikido dojo
– det finns möjlighet att övernatta i dojon, här hänvisar vi till lokal arrangör
– egen mobiltelefon eller padda med filmfunktion, önskvärt men inget krav

Förutsättningarna för urval av deltagare är att
– det finns 20 platser (detta för att alla skall få en bra upplevelse av denna workshop)
– deltagare i ålderskategorin 15-20 år är prioriterade
– deltagande från flera olika klubbar kommer prioriteras
– det skall/bör finnas en överenskommelse (muntlig räcker säkert) mellan deltagare och klubb att deltagaren vill engagera sig i klubbens verksamhet (syftet med detta initiativ är att få fler ungdomar att bidra i klubbarnas marknadsföringsaktiviteter)
– det är önskvärt att deltagarna har någon vana vid filmning och filmproduktion men inget krav

Ni som klubbledare ber era medlemmar som är intresserade att anmäla sig.
Vi kommer sedan kontakta er för att tillsammans göra ett urval från er klubb. Urvalet kommer utgå från ovan kriterier.

Anmälningslänk: https://forms.gle/Asrd68AiXf6oKxjM6

Välkomna önskar Svenska Aikidoförbundet i samarbete med Riai Aikido Dojo

13
sep
2023

Vill er klubb vara värd för Svenska Aikidoförbundets fukushidoin/shidoin-kurs 2024?

I januari planerar Svenska Aikidoförbundet att hålla den årliga utbildningen för fukushidoin och shidoin, en utbildning som också är obligatorisk...

10
aug
2023

Två nya ledamöter till förbundets graderingskommitté

Tidigare i år utsågs Ulf Evenås och Lars-Göran Andersson till hedersledamöter i Svenska Aikidoförbundets graderingskommitté, och nu har två nya...

24
maj
2023

Inbjudan att arrangera Nationellt ungdomsläger 2023

Hej klubbledare, Syftet med ett nationellt läger för ungdomar är att samla barn och unga från hela Sverige för att...

15
maj
2023

Nya klubbar – Skaraborgs Aikidoklubb

Att ta steget till att starta en ny klubb är  inte det första som många tänker på, men det har...