Uppvisningstruppen får ny policy med utvecklat uppdag

Svenska Aikidoförbundets uppvisningstrupp har sedan länge haft uppdraget att på ett professionellt sätt demonstrera hög nivå av dynamisk aikido och bereda möjlighet för medieexponering av svensk aikido.

Nu har evenemangsansvarige Helga Une i samarbete med Stefan Jansson, ansvarig för den nationella uppvisningstruppen, tagit fram en ny policy som ämnar ge ett tydligare men också mer engagerande uppdrag åt truppen.

Den största nyheten är att truppen utses för att verka under en tvåårsperiod med start och avslut i samband med sverigelägret.

Vidare finns fler uttalade roller såsom truppledare och trupptränare samt mer tydligt detaljerat hur medlemmar tas ut.

All information återfinns i det nya policydokumentet för nationell uppvisningstrupp här:

https://www.svenskaikido.se/wp-content/uploads/2021/09/2021-08-29_Policy-Nationell-uppvisningstrupp.pdf

Känner du att detta är något för dig eller någon i din klubb? Tveka inte att kontakta evenemangsansvarig på evenemang@svenskaikido.se!

25
aug
2026

Jubileumslägret – Vett och etikett på mattan

I den japanska kulturen finns en enorm mängd uttryck för respekt som är självklara för en japan. Här har vi...

24
aug
2026

Extraträning innan Jubileumslägret

På fredangen den 4:e september mellan 17 och 19 hålls det pass med Ulf Evenås, Jan Nevelius och Peter Spangfort...

16
aug
2026

Jubileumslägret närmar sig!

Nu kan du även anmäla dig till festen! Passa på att anmäla dig om du inte gjort det än! När:...

7
maj
2026

Sverigeläger 2026 – Extra info!

Hej alla glada aikidokas! Här kommer lite mer info att tänka på inför lägret: – Det behövs hjälp med mattutläggning...