Sverigeläger 2026

Startsida   •   Anmälan   •   Schema   •   Instruktörer   •   Uppvisning   •   Bo & ät   •   Middag och fest


Sverigeläger 2026

Sverigelägret 2026 äger rum Kristi himmelsfärdshelgen 14 till 17 maj, i Tellusborgshallen i Stockholm.

Sverigelägret är ett återkommande evenemang som har som syfte att samla alla aikidostilar och ge aikidoutövare i hela Sverige möjlighet att prova på dessa, för att skapa nätverk och sammanhållning inom Aikidosverige.

Det är glädjen kring träningen och möjligheten att träffa nya människor som gör Sverigelägret till en sådan populär tillställning. Därför kan alla som varit del av arrangemanget alltid känna sig stolta och nöjda efteråt – att de genom att ha anordnat Sverigelägret har bidragit till att skapa en plattform där träningsglädje har fått spridas mellan människor från hela Sverige.

Det finns alltid plats för goda krafter så tveka inte att höra av dig till styrelse@svenskaikido.se om du vill bidra till att göra detta läger till en fest.

Affisch (ladda ner som PDF) >

Kod för att komma in i Tellusborgshallen är 2025

Åk kommunalt till Sverigelägret
 
Absolut bästa sättet att ta sig till Tellusborgshallen är att åka kommunalt (eller cykla/gå).
  • Tunnelbana: Ta röda linjen till stationen Midsommarkransen – hallen ligger inom promenadavstånd därifrån.Det kommer finns skyltar som tydligt visar väg till hallen från Midsommarkransens T-bana. Betala för tunnelbanan genom att blippa ditt kontaktlösa betalkort/mobil (Visa, Mastercard, Amex) direkt mot den gröna läsaren vid spärren. Det går även bra att använda SL-appen eller ett fysiskt SL-kort för att köpa biljetter. En enkelbiljett gäller i 75 minuter och kostar 42 kr (26 kr reducerat).
  • Buss: Flera busslinjer stannar i området – hallen är lättillgänglig även för er som kommer med buss. Betalning ombord på samma sätt som ovan.
  • Cykel eller gång: Hallens läge gör den smidigt nåbar till fots eller med cykel för de som bor i närområdet.
  • Parkering & alternativ: Eftersom hallen ligger i tät stadsbebyggelse är parkeringsmöjligheter begränsad – vi rekommenderar starkt kollektivtrafik. OM man måste ta bilen så finns det i så fall bättre möjligheter till parkering vid närliggande t-banestationer, tex Liljeholmen. Men runt Tellusborgshallen är det ytterst svårt.Pendeltåg: Stationen Årstaberg är tyvärr stängd under helgen på grund av reparationsarbeten. Läs mer här https://sl.se/aktuellt/trafikforandringar/pendeln-kristihimmelsfard2026

Information in english

Swedish National Camp
Date: May 14 – 17, 2026
Venue: Tellusborgshallen, Stockholm
Fee:
1000 SEK if you register for the entire seminar before 22 of April
1200 SEK for the entire seminar as an adult
400 SEK for the entire seminar as a youth (13-18 years)
500 SEK for one day
800 SEK for two days
Registration: Here
Poster: Download as PDF >

Code to enter Tellusborgshallen is 2025

Policy för Sverigeläger

Svenska Aikidoförbundets förbundsstyrelse har fastställt en policy för Sverigeläger som kan läsas här.

Sverigeläger genom tiderna

(webbsidor 2008 och framåt är bevarade som PDF-dokument – klicka på länkarna)